VTIPY CITÁTY OBRÁZKY VIDEA PŘÁNÍ SMSKY MEME ADMINNA
Vítejte Angeloo123
A
Změnit přihlašovací údaje Oblíbené vtipy Hodnocené vtipy Přidané vtipy Odhlásit se
Kategorie
Vtipné básničky(103)Vtipné texty(67)Bezdomovci(171)Blondýnky(1125)Cestování(386)Děti(446)Doktoři(772)Důchodci(122)Hádanky(557)Hospodské(644)Chuck Norris(311)Kameňáky(111)Kultura a umění(441)Lordi(268)Muži a ženy(908)Námořníci(219)Národy a menšiny(575)Obchody(338)Ostatní(1963)Pepíček(595)Počítače(119)Policajti(536)Práce(175)Škola(1491)Sporty a soutěže(231)Svátky a oslavy(140)Vojenské(451)Ze života(379)Zločin(246)Zvířata(589)

Monitory, displeje a únava zraku: Jak modré světlo a další faktory ovlivňují naše oči

PC monitor i displej telefonu má většina z nás před očima denně – někdy i několik hodin v kuse. Tato zařízení však mohou mít na člověka a jeho zdraví negativní vliv. Skutečně je ale na vině vždy jen modré světlo? Nenechte se mýlit, za únavou očí či bolestmi hlavy může být faktorů více.

Ilustrační obrázek, zdroj: Freepik.com

Modré světlo: strašák č. 1

Do spektra viditelného světla, které má nejkratší vlnovou délku a vysokou energetickou úroveň, patří i často zmiňované modré světlo s vlnovou délkou mezi 400 a 500 nanometry (nm). Mluví se o něm hlavně v souvislosti s moderními technologiemi, které ho vyzařují – podle některých zdrojů může třeba PC monitor způsobit únavu očí, bolesti hlavy, či dokonce poruchy spánku. Co je na tom pravdy?

V přírodě je modré světlo běžnou součástí denního světla, s příchodem večera ho ale ubývá a tělo tak dostává impuls k tomu, aby začalo tvořit melatonin (nazývaný jako hormon spánku). A tento přirozený proces může být právě vlivem záření z displejů a monitorů skutečně narušen.

Digitální únava zraku a její projevy

Na rozdíl od běžných očních vad, které často souvisejí s věkem, se digitální únava a s ní spojené potíže týkají hlavně lidí do 35 let. Důvodem je právě časté používání moderních technologií, konkrétně monitorů a displejů, při kterém jsou oči vystaveny nepřirozenému jasu. Problémem je i dlouhodobé zaostřování nablízko a nižší frekvence mrkání, jejímž bývá vysychání a pálení očí.

Blikání obrazu monitorů je dalším faktorem, který oči namáhá. Tento jev způsobuje takzvaná pulzně šířková modulace (PWM – Pulse Width Modulation), která se používá k regulaci jasu mnoha typů LCD monitorů. O co jde? Zjednodušeně řečeno: diody podsvícení obrazovky blikají několikrát za vteřinu v závislosti na nastavené intenzitě jasu.

Toto problikávání sice vědomě nevnímáme, oči na něj reagují, což může vést k jejich přetížení a bolestem hlavy. Výrobci moderních monitorů už ale čím dál častěji využívají jiné metody řízení jasu, při nákupu se tak stačí zaměřit na funkci (či spíše vlastnost) Flicker-free.

Jak chránit svůj zrak

  • Používejte filtry proti modrému světlu (ať už ty vestavěné, nebo přídavné). Mnozí výrobci již berou ochranu zraku v potaz a opatřili monitory technologiemi jako Blue Light Filter či Low Blue Light.
  • Nastavte na svém PC či notebooku noční režim, který snižuje množství modrého světla vydávaného monitorem či displejem. Tato funkce je užitečná zejména před spaním, stejně jako nošení speciálních brýlí s filtrem – přes den modré světlo pomáhá udržet stav bdělosti.
  • Jas a kontrast nastavte optimálně (tedy ani málo, ani moc) vzhledem k okolním podmínkám. Osvětlení místnosti by se nemělo odrážet v monitoru, ideální není ani úplná tma.
  • Vzdálenost očí od obrazovky hraje také svou roli – ideálně by měla být zhruba 50 až 70 cm. Důležitá je i poloha monitoru v úrovni očí, možnost nastavení výšky a dalších poloh je vždy vítanou funkcí.
  • Pravidelné přestávky při práci na počítači využijte nejen na protažení těla, ale i k procvičení očí – stačí se každých 20 minut zadívat zhruba půl minuty jinam a ostřit na předměty v různé vzdálenosti.


X

Registrace nového uživatele

X

Změna přihlašovacích údajů

X

Zapomenuté heslo

Další výběr
Náhodný vtip
„Pane Krauskopf, jakou jste mně to dohodil nevěstu?” rozčiluje se pan Bienenfeld. „Vždyť ona je jednonohá!”
„Jaký vy máte řeči, pane Bienenfeld,” povzdechne si dohazovač. „Podívejte se: Vy pojmete za manželku krásnou, zdravou, dvounohou dívku. Dobře. Za nějaký čas jdete s ní na procházku. Přejede ji auto. Dobře. Musí se s ní do nemocnice a tam jí amputujou nohu. Máte starosti, běhání, rozčilování, útraty... A vidíte? Tadyhle jste přišel k hotové věci!”

Odkaz na vtip
l

Kolik je Vám let ?

10 a méně - 831x (9.8 %) 11 - 20 - 4415x (52.1 %) 21 - 30 - 783x (9.2 %) 31 - 40 - 596x (7 %) 41 - 50 - 569x (6.7 %) 51 - 60 - 491x (5.8 %) 61 a více - 784x (9.3 %)
Celkem hlasovalo: 8469
Zajímavé:
Prejsť na Blog
Facebook

Twitter