Monitory, displeje a únava zraku: Jak modré světlo a další faktory ovlivňují naše oči
PC monitor i displej telefonu má většina z nás před očima denně – někdy i několik hodin v kuse. Tato zařízení však mohou mít na člověka a jeho zdraví negativní vliv. Skutečně je ale na vině vždy jen modré světlo? Nenechte se mýlit, za únavou očí či bolestmi hlavy může být faktorů více.
Modré světlo: strašák č. 1
Do spektra viditelného světla, které má nejkratší vlnovou délku a vysokou energetickou úroveň, patří i často zmiňované modré světlo s vlnovou délkou mezi 400 a 500 nanometry (nm). Mluví se o něm hlavně v souvislosti s moderními technologiemi, které ho vyzařují – podle některých zdrojů může třeba PC monitor způsobit únavu očí, bolesti hlavy, či dokonce poruchy spánku. Co je na tom pravdy?
V přírodě je modré světlo běžnou součástí denního světla, s příchodem večera ho ale ubývá a tělo tak dostává impuls k tomu, aby začalo tvořit melatonin (nazývaný jako hormon spánku). A tento přirozený proces může být právě vlivem záření z displejů a monitorů skutečně narušen.
Digitální únava zraku a její projevy
Na rozdíl od běžných očních vad, které často souvisejí s věkem, se digitální únava a s ní spojené potíže týkají hlavně lidí do 35 let. Důvodem je právě časté používání moderních technologií, konkrétně monitorů a displejů, při kterém jsou oči vystaveny nepřirozenému jasu. Problémem je i dlouhodobé zaostřování nablízko a nižší frekvence mrkání, jejímž bývá vysychání a pálení očí.
Blikání obrazu monitorů je dalším faktorem, který oči namáhá. Tento jev způsobuje takzvaná pulzně šířková modulace (PWM – Pulse Width Modulation), která se používá k regulaci jasu mnoha typů LCD monitorů. O co jde? Zjednodušeně řečeno: diody podsvícení obrazovky blikají několikrát za vteřinu v závislosti na nastavené intenzitě jasu.
Toto problikávání sice vědomě nevnímáme, oči na něj reagují, což může vést k jejich přetížení a bolestem hlavy. Výrobci moderních monitorů už ale čím dál častěji využívají jiné metody řízení jasu, při nákupu se tak stačí zaměřit na funkci (či spíše vlastnost) Flicker-free.
Jak chránit svůj zrak
- Používejte filtry proti modrému světlu (ať už ty vestavěné, nebo přídavné). Mnozí výrobci již berou ochranu zraku v potaz a opatřili monitory technologiemi jako Blue Light Filter či Low Blue Light.
- Nastavte na svém PC či notebooku noční režim, který snižuje množství modrého světla vydávaného monitorem či displejem. Tato funkce je užitečná zejména před spaním, stejně jako nošení speciálních brýlí s filtrem – přes den modré světlo pomáhá udržet stav bdělosti.
- Jas a kontrast nastavte optimálně (tedy ani málo, ani moc) vzhledem k okolním podmínkám. Osvětlení místnosti by se nemělo odrážet v monitoru, ideální není ani úplná tma.
- Vzdálenost očí od obrazovky hraje také svou roli – ideálně by měla být zhruba 50 až 70 cm. Důležitá je i poloha monitoru v úrovni očí, možnost nastavení výšky a dalších poloh je vždy vítanou funkcí.
- Pravidelné přestávky při práci na počítači využijte nejen na protažení těla, ale i k procvičení očí – stačí se každých 20 minut zadívat zhruba půl minuty jinam a ostřit na předměty v různé vzdálenosti.