Největší komici české historie a jejich světoví vrstevníci: pohled do dějin české komedie
Český humor je ve světě relativně známým fenoménem – má apel anglického suchého humoru, nicméně jej doplňuje o zde tolik typickou satiru, historickou souvislost často zapomenutých událostí a jeho slavnou přidrzlost. Česká komedie vždy vzkvétala v satiře, která dnes již není tak dostupnou a v takové kvalitě, jako tomu bývalo za první republiky a dokonce i před ní.
Ve světě českých komiků je možné najít mnohé žánry – některé české komedie zavedou diváky na místa rodinných oslav, jiné do herního doupěte – takového předchůdce moderního 20bet kasina, jiné naopak na divadelní prkna situačních komedií. Jací byli největší tvůrci komedie v Čechách a s kým se mohli potkat? Podívejme se na pár z nich.
Zlatá éra české předválečné komedie
Nejslavnější érou české komedie je bezesportu předválečné období, jsou to právě tyto filmy pro pamětníky, které z české kinematografie zná největší množství lidí. Mezi největší hvězdy stříbrného plátna této doby nepatří jeden, ale hned několik komiků – nicméně nejslavnějším z nich je zcela jistě Vlasta Burian. Vyhlášený komik, divadelní herec, improvizátor, ale také sportovec, Burian se proslavil mnoha filmy, přivedl k nim mnoho další herců a jeho zásluhou se československá komedie dostala do popředí. Mezi nejslavnější díla patří Ducháčku podejte mi pero, Katakomby, Přednosta stanice nebo jeho poslední film a slavná pohádka s dalším velikánem, Janem Werichem, Byl jednou jeden král.
Jeho vrstevníkem byla další významná osobnost české komedie, Hugo Haas, kterému se ve válečném období podařilo emigrovat do Spojených států. Haas byl významným českým nejen hercem, ale také režisérem a je možné si jeho unikátní talent připomenout v mnoha předních českých dílech, jako jsou filmy Život je pes, Švadlenka, Muži v offsidu nebo Ať žije nebožtík. Hass se zpět do země nikdy nevrátil a zbytek svého života strávil v Rakousku, vliv na to mělo také to, jakým způsobem byl herec perzekuován.
Kromě velkých talentů mezi mužskými komedianty jsou zde také české dámy. Jednou z nejoblíbenějších hereček této doby byla Nataša Gollová, která se proslavila právě komediemi před rokem 1945, kde byla velkou konkurentkou svých mužských kolegů. Mezi její nejslavnější předválečné role patří Eva tropí hlouposti, Kristian a Hotel modrá hvězda. Gollová však má svou přítomnost v českém filmu také po válce, včetně kriticky oceňovaných filmů, jako jsou Spalovač Mrtvol po boku Rudolfa Hrušinského nebo Císařův pekař a Pekařův císař po boku Jana Wericha.
Předválečná komedie je samozřejmě propletená mnoha dalšími významnými herci, jako jsou Jaroslav Marvan, Čeněk Šlégl, Antonie Nedošinská, Jindřich Plachta nebo Ladislav Pešek. A jací velikáni patřili mezi jejich vrstevníky? Ve 40. letech minulého století se nabíhá rychle na černobílý mluvený film a přední komedie je přichází jak ze zámoří, tak z anglických ostrovů. Mezi nejslavnější komiky této éry patří velikán němého filmu Charlie Chaplin, americký zpěvák a komik Jimmy Durante, komik Dick Van Dyke nebo přední dáma zlaté éry komedie, Thelma Todd.
Komedie napříč režimu
Československý film je do jisté míry značně poznamenán komunistickým režimem, mnoho komiků je stíháno, perzekuováno nebo odchází rychle do zahraničí – zde například ve své kariéře pokračoval Jiří Voskovec, který se na stříbrném plátně ukázal v dnes kultovní klasice, 12 rozhněvaných mužů. Film, který se vytváří přímo v Československu má však jistá omezení, musí být v souladu s hodnotami režimu.
Přesto přichází na scénu dnes nezapomenutelné komedie, často se schovanými vtipy a satirami, které přes všechny předpoklady prochází těžkou cenzurou. Mezi přední komediky této poválečné doby a následného komunistického období spadají Zdeněk Svěrák, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, František Filipovský, Jiří Sovák, Libuše Šafránková nebo Vladimír Menšík. Mezi jejich vrstevníky patří mnoho významných zahraničních herců, jejich film se do Československa dostává v mnoha případech až porevolučně. Spadají sem například Jack Lemmon, který zářil po boku Marilyn Monroe ve filmu Někdo to rád horké nebo britská legenda slavného cirkusu Monty Python, John Cleese.